08.11.2023

Noslēgusies "Labo darbu nedēļa 2023"

attēls

Ar gandrīz 500 paveiktajiem labajiem darbiem, kuros iesaistījušies rekordliels skaits dalībnieku -vairāk nekā 20 000 Latvijas iedzīvotāju, noslēgusies akcija „Labo darbu nedēļa 2023”.

Šogad grūti izcelt vienu aktīvāko novadu vai reģionu, tomēr lielāka aktivitāte bijusi Rīgā un Pierīgā, Kurzemes pusē – Grobiņā un Liepājā, kā arī Kuldīgā. Latgales pusē – Rēzeknes un Preiļu novados, savukārt, Zemgalē – Jelgavas novads, Vidzemē – jau atkal čaklākais bijis Gulbenes novads.

Protams, arī citviet Latvijā nav trūcis izdomas bagātu labo darbu darītāju, sarūpējot prieka pilnus mirkļus.

Redzamākie un pazīstamākie no labajiem darbiem ir atbalsts dzīvnieku patversmēm, sagādājot pārtiku, segas, materiālus voljēriem un citas ziemā nepieciešamās lietas, kā arī dodoties pastaigās ar suņiem un mīļojot kaķus.

Šī gada aktualitāte - sagatavotas un nosūtītas „Drosmes kastes” bērnu slimnīcām visā Latvijā, lai mazajiem slimnīcas pacientiem uzlabotu omu.

Lasīti āboli, ozolzīles un citas rudens veltes, kas nogādātas gan senioriem un dzīvniekiem, gan vārītas ievārījumos.

Stādīti koki un krūmāji, veidotas garšaugu un ogu krūmu dobes, attīrīta apkārtne no atkritumiem un vākti vētru nolauztie koku zari.

Sakoptas bibliotēkas, ziedotas grāmatas un darinātas grāmatzīmes. Uzkopta apkārtne gan skolās, gan parkos, gan vientuļu senioru mājvietās.

Apciemotas arī daudzas senioru mītnes, kur bērni un jaunieši aiznesa sarūpētos našķus, spēlēja galda spēles, kopīgi dziedāja un dejoja, dzēra tēju, rakstīja Mīļuma un Prieka vēstules un vienkārši papļāpāja. Aizkraukles Profesionālās vidusskolas audzēkņi, kuri apgūst automehāniķa profesiju, divas dienas novada senioriem piedāvāja iespēju doties pie viņiem uz servisa darbnīcu un bez maksas automašīnai nomainīt vasaras riepas pret ziemas. Šo pakalpojumu izmantoja 11 seniori!

Šogad nedaudz rucis atbalsts Ukrainas kara bēgļiem un karavīriem, tomēr labo darbu kartē iezīmējas lielāki un mazāki vēstījumi arī šim labajam mērķim – adītas zeķes, saldumi bēgļu bērniem, lietas sveces, vīti kamuflāžas tīkli un citi darbi.

Īpaši priecē „Mazie labie sirdsdarbi” , kas veltīti skolas tehniskajiem darbiniekiem, kā piemēram, pateicības kartiņas, sakoptas telpas, atvieglojot apkopējām darbu, mīļi vārdi un apskāvieni pavārītēm, lapu grābšanas talkas, palīdzot sētniekam.


 

Ar katru gadu aizvien vairāk vecāko klašu skolēni palīdz mazākajiem. Arī šogad lielie skolēni novadījuši vairākas nodarbības mazajiem skolēniem un bērnudārzniekiem, lasījuši pasakas mazajiem, vadījuši klavierspēles stundas, viktorīnas un attīstošas spēles, kā arī palīdzējuši pagarināto grupiņu pedagogiem vadīt pēcpusdienas nodarbības. Kā atzina vairākas skolas, šī varētu kļūt par pieprasītu tradīciju – „Skolēns skolēnam”.

Labie vārdi, smaidi, spēles ar tiem, kuriem ir vientuļi, apsveikumi ar iedvesmas vārdiem un laba vēlējumiem, labo darbu izstāde, labo darbu kalendārs .... daudz prieka un iedvesmas nākamajai „Labo darbu nedēļai”! Skolotāji uzsver, ka atbildība, rūpes, attieksme, labestība, līdzatbildība, dzīvesprieks, zinātkāre, altruisms, mīlestība - tās ir vērtības, par kurām šajā nedēļā runāt ar skolēniem.

Šādu labās prakses piemēru ir ļoti daudz, tie rada pārliecību, ka mūsu sabiedrība ir iniciatīvas bagāta un atvērta palīdzēšanas kultūras stiprināšanai. Vairāk par paveikto:https://labodarbunedela.palidzesim.lv/paveikto-darbu-arhivs

Kā ierasts, akcijā vairāk iesaistījās bērni un jaunieši, taču pieaugušie piedalās pastarpināti – atbalstot savus bērnus un skolēnus labo darbu centienos.

Izvēlēties čaklāko skolu bija diezgan sarežģīti, tomēr par aktīvāko šogad tika atzīta Zentas Mauriņas Grobiņas vidusskola ar paveiktajiem vairāk nekā 35 labajiem darbiem. Grobiņā bērni un jaunieši saņēma gardumu grozus, bet Kapsēdes skoliņas bērniem un jauniešiem dāvājām lielisko Liepājas Zinātnes un izglītības inovāciju centra „ZIIC” fizikas un ķīmijas eksperimentu šovu.

Akcija “Labo darbu nedēļa”, kas veiksmīgi norisinājās jau piecpadsmito gadu pēc kārtas,  ir lielisks instruments un platforma, kas ļauj aizsākt palīdzēšanas un brīvprātības procesus, lai tos turpinātu arī nākotnē un viens otru iedvesmotu  labajiem darbiem.

Kā labo darbu kartē raksta „SIA ZAOO”: “Labo darbu nedēļa” ir atgādinājums un pamudinājums mums visiem, ka arī mazi soļi, mazas darbības noved pie liela rezultāta. Nav jāgaida īpašas dienas, īpašas nedēļas, jo arī steidzīgajā ikdienā varam atrast laiku veltīt uzmanību tam, kam tā tajā brīdī nepieciešama visvairāk. Varbūt tieši mūsu mazā palīdzība šodien kādam dos pamatu, uz kura atsperties labākai nākotnei”.

Darot kopā, var izdarīt vairāk labu darbu!