01.08.2022

Mākslas terapeitu atbalsts Ukrainas kara bēgļiem

attēls

Kopš aprīļa sākuma vairāki Latvijas Mākslu terapijas asociāciju apvienība mākslas terapeiti sniedz psihoemocionālu atbalstu Ukrainas kara bēgļiem.

Šeit dažu terapeitu atziņas, kas gūtas darbā ar ukraiņiem:

"Sākoties karam Ukrainā, iestājās bezizejas stāvoklis, bezcerības izjūta un tikai atlika noskatīties uz tām šausmām, ko karš ir ienesis. Pilienu pa pilienam ar savu darbu, iesaistīšanos, līdzjūtību mēs varam radīt gaismas staru un nest to tālāk. Likumsakarīgi bija palīdzēt un iesaistīties profesionāli. Un, protams, būt noderīgam, piederīgam tik sarežģītā laikā. Kopā mēs varam daudz Paldies visiem, kas atbalsta!" - sertificēta mākslas terapeite Inga Bitēna.

"Strādāju ar četrgadīgu meiteni. Uzsākot terapiju, meitene bija ļoti emocionāli labila, satraukta un dezorientēta telpā. Bija parādījušās arī uzvedības grūtības. Sesijās drošā, radošā un bērnam pieejamā veidā tika strādāts ar trauksmes mazināšanu un veicināta meitenes adaptācija jaunajai situācijai. Pēc katras sesijas tika dota atgriezeniskā saikne un rekomendācijas mātei - ko darīt ikdienā, lai stabilizētu stāvokli. Atsevišķās sesijās pievienojās arī māte. Noslēdzot sadarbību, kopā ar māti secinājām, ka meitene ir palikusi mierīgāka, nav vairs atšķirtības no mātes, bailes, motorais uzbudinājums un ir mazinājies nemiers, nav vairs strauju garastāvokļu maiņu" - sertificēta deju un kustību terapeite Kristīne Vende Kotova

"Šogad pavasarī vadīju vizuāli plastiskās mākslas terapiju pavisam maziem Ukraiņu bērniem, vien 4-6 gadus veciem. Pateicos par gūto pieredzi un iespēju atbalstīt ukraiņu ģimenes grūtā brīdī" - mākslas terapeite Sanita Vanaga.

"Kara tēma sesijās ieskanējās reti, vairāk jaunieši vēlējās koncentrēties uz pozitīvu emociju gūšanu, kopā būšanu, sadarbību, savu emociju izpratni un izpausmi. Tomēr stāstos un lomu spēlēs parādījās tēmas par varoni un tā draugiem, kuri aizstāv savu zemi, padzen no tās ļauno tēlu un viņa armiju. Ar to arī mākslu terapija ir brīnišķīga, ka ļauj ielūkoties zemapziņas dzīlēs un netīši uzrakt tēmas par kurām nevēlamies runāt, taču bez paskatīšanās acīs nevēlamajam, nenotiek atveseļošanās" - drāmas terapeite Ilze Skuja.

Ar Labdarības fonds BeOpen laipnu atbalstu Palidzesim.lv ir izdevies kaut daļēji atbalstīt mākslas terapeitus, kuri nesavtīgi velta savu laiku, darbu un enerģiju, lai palīdzētu Ukrainas kara bēgļiem emocionāli pārstrādāt traumatisko pieredzi, sajust drošu vidi un gūt pozitīvas emocijas.

Savukārt, lai mēs - Palidzesim.lv varētu piesaistīt finansējumu un atbalstīt mākslas terapeitu labo gribu, esam pateicīgi Aktīvo iedzīvotāju fonds, kas palīdz mums darīt mūsu darbu!

Darot kopā, VAR izdarīt vairāk labu darbu!

Palīdzība Ukrainas bēgļiem tiek turpināta, un ja arī Tu zini kādu, kuram nepieciešams psihoemocionāls atbalsts, raksti ukraina@maksluterapija.lv .